A Kormány az elmúlt húsz év legátfogóbb antikorrupciós intézkedéssorozatát hajtja végre. Olyan jelentős törvénymódosítások és lépések születtek az elmúlt 2,5 évben, amelyre a rendszerváltás óta nem volt példa. Minden magyar állampolgár érdekét és a közélet tisztaságát szolgálta volna az, ha Transparency International Magyarország 2002 és 2010 közötti ciklusokban is határozottan felemeli a szavát a szemünk előtt nyíltan zajló korrupció gyanús ügyek és törvényi kiskapuk ellen. Abban az időszakban, nemhogy antikorrupciós program nem létezett, de gyakorlatilag eltűnt a nemzeti vagyon, miközben az ország vezetői a magyar államot és lakosságot drámaian eladósították.

A kormány megalakulása óta az elmúlt húsz év legintenzívebb korrupcióellenes intézkedéssorozatát hajtotta végre, mert az elmúlt években büntetlenül hagyott és szervezetten gyakorolt korrupciónak és az afelett szemet hunyóknak súlyos szerepe van az ország gazdasági és pénzügyi helyzetének kialakulásában, az általános erkölcs és bizalom lábbal tiprásában.  A kormány elkötelezett abban, hogy az állam iránti bizalmat növelje, és minden rendelkezésre álló eszközzel garantálja a nemzeti vagyonnal és a közpénzekkel való felelős gazdálkodást, a korrupció felderítését és a bűnösök elszámoltatását. A rendszerváltás óta először van közigazgatási antikorrupciós program, amelynek végrehajtása folyamatban van, egy-egy részfeladatnál van néhány hetes csúszás, de a program végrehajtása mellett a kormány és a kormányzati szervek elkötelezettek és a nemzetközi gyakorlatok átültetésében együttműködnek az OECD-vel.  

A Kormány megalakulása óta mind a jog, mind a közigazgatás, mind a gazdaság terén sor került a korrupció elleni küzdelemhez szükséges feltételek javítására.  A kormány jelentősen szigorította a közbeszerzésekről szóló törvényt, így vetve véget a szocialista kormányok alatti tarthatatlan gyakorlatnak, melynek nyomán milliárdokat loptak el a közbeszerzési rendszer hiányosságai és kiskapui miatt.  A kabinet elkötelezett abban, hogy az állam iránti bizalmat növelje, és minden rendelkezésre álló eszközzel garantálja a nemzeti vagyonnal és a közpénzekkel való felelős gazdálkodást, a korrupció felderítését, valamint a bűnösök elszámoltatását. Ennek érdekében számos intézkedést hozott a kormány az elmúlt közel két évben. Pl. Az Országgyűlés törvényt alkotott a nemzeti vagyon védelméről, az új Büntető Törvénykönyvről, amely további lépéseket tesz a közélet tisztaságát védeni képes szabályok megalkotására. Az új közbeszerzési törvénynek köszönhetően Magyarország az Európai Unióban egyedülálló módon kizárta a közbeszerzési eljárásokból a tisztázatlan tulajdoni hátterű, off shore vállalkozásokat. Így a megtermelt jövedelmek nem folyhatnak ki átláthatatlan módon külföldi adóparadicsomokba. Az új szabályok szerint például csak olyan cég nyerhet közbeszerzést, amely felfedi teljes tulajdonosi struktúráját. Az új közbeszerzési törvényben megjelenő újítások számos esetben párhuzamosak a készülő uniós irányelvek célkitűzéseivel, tehát egy előremutató, EU-konform szabályozás született, ami nemzetközi viszonylatban is példaértékű. Ennek eredményeképpen Magyarország egy új fejezetet nyitott meg a korrupcióellenes harc terén.  Emellett mindenki tisztában van vele, hogy ez egy örök harc, amit elszántan folytatni kell.

További részletek a kormány korrupció ellenes intézkedéseiről:http://www.kormany.hu/hu/gyik/osszefoglalo-a-kormany-korrupcioellenes-intezkedeseirol

(Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)