Magyarország kész saját tapasztalatával és három évtizedes szakmai ismereteivel segíteni az atomenergetikát energetikai portfóliójukba újonnan bevezető országok felzárkózását – hangsúlyozta Kovács Pál energiaügyért felelős államtitkár, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) Kormányzó Tanácsának leköszönő alelnöke a testület háromnapos ülésének első napján, szeptember 9-én, Bécsben.
Jukija Amano főigazgató bevezető beszédében aláhúzta, hogy a NAÜ legújabb előrejelzése szerint a nukleáris energia előállítása a következő húsz évben folyamatosan növekedni fog. A világon jelenleg üzemelő 434 atomerőmű mellett további 69-et építenek, a legtöbbet Ázsiában. A főigazgató kiemelte, hogy a nukleáris biztonság fejlesztése kapcsán már az atomerőművel nem rendelkező országok is felismerik a nukleáris biztonsági intézkedések jelentőségét, ezért folytatni kell a tagállamokkal megkezdett munkát, a NAÜ sugárzásvédelmi, szállítási és a hulladékgazdálkodási biztonságra irányuló oktatási és képzési stratégiája szerint.
Az alelnöki tisztséget egy éven át betöltő Kovács Pál államtitkár köszöntét fejezte ki a kormányzó tanácsi tagsággal járó lehetőségekért, amelyek Magyarország számára szakmai együttműködéseket és fejlődést biztosítottak a nukleáris szakterületen. Ígéretet tett arra, Magyarország az eddig megtett lépéseken túl a jövőben is támogatja a NAÜ és a tagországok mindazon célkitűzéseit, amelyek nemzetközi szinten mozdítják elő a békés célú nukleáris együttműködéseket. A kötelező feladatok között kitüntetett figyelmet és fokozott aktivitást igényelnek a nukleáris szakterület oktatási és fejlesztési programjai.
A leköszönő alelnök emlékeztette a Kormányzó Tanács tagjait arra, hogy már 2012 őszétől folyamatos a magyar nukleáris műszaki képességek és szaktudás átadása, amelynek fontos szereplője a paksi Karbantartó és Gyakorló Központ. Az élénk érdeklődés eredményeként immár a negyedik vietnámi csoport kezdhette meg tanulmányait idén ősszel a képzésnek helyt adó létesítményeinkben.
Kovács Pál kitért arra, hogy a klímapolitikai célok eléréséhez a magyar Nemzeti Energiastratégia hosszú távon is számol az atomenergia alkalmazásával, mivel kiváltására napjainkban nincs megfelelő alternatíva. Az energetikai függőség csökkentésére szüksége van az Európai Uniónak is, és ennek bizonyított és megbízható módja az atomenergia alkalmazása.
A NAÜ Kormányzó Tanácsa egyebek mellett a nukleáris biztonsági intézkedésekről, a nukleáris védettségi tervről és az arról szóló jelentésről, az atomenergia nem energetikai célú, elsősorban orvosi alkalmazása terén tett előrelépésekről, a nukleáris tudományok, technológia és alkalmazások terén elért eredményekről, a nukleáris biztosítékok rendszerének egységes, állami szintű koncepciójáról és bevezetéséről is tárgyalt. A kialakult koreai, szíriai és iráni helyzet értékeléséről álláspontot fogalmaznak meg a tagok a NAÜ jövő heti Közgyűléséhez.
Magyarország 2011-ben szerzett két évre szóló tagságot a Kormányzó Tanácsban, előtte 2003-2005 között volt a testület tagja. Kovács Pál az elmúlt egy évben az ország képviselete mellett az alelnöki feladatokat is ellátta.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)