Az ENSZ Közgyűlésének 68. ülésszakának fogyatékosügy és fejlesztés témában tartott magas szintű ülése rögzítette, hogy a világ fogyatékos személyei - a világ népességének közel 15%-a, csaknem 1 milliárd ember - életminőségének javítása minden fejlesztési területen kiemelt és körültekintően meghatározott feladat kell, hogy legyen.

Az ülésen a magyar delegációt Fülöp Attila, az EMMI család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkára és dr. Kósa Ádám, a Fidesz európai parlamenti képviselője alkotta. Elhangzott: Magyarország - amely elsőként ratifikálta a világon a fogyatékos személyek jogairól szóló ENSZ egyezményt (CRPD) és az azt kiegészítő jegyzőkönyvet egyszerre - kiemelten elkötelezett a fogyatékossággal élő személyek életkörülményeinek javítása érdekében. Hazánkban sikeres az oktatás, a lakhatás, az akadálymentesítés és a foglalkoztatási feltételek elősegítése is. Külön elismerés Magyarország fogyatékosügyi politikáját illetően, hogy a fogyatékos személyek jogairól szóló ENSZ egyezmény végrehajtását ellenőrző bizottságba tavaly harmadik alkalommal választottak be - kiemelten magas támogatottsággal - egy magyar szakértőt, dr. Lovászy Lászlót.

Az ülés záródokumentuma megerősíti az ENSZ elkötelezettségét a fogyatékossággal élőket befogadó fejlesztések, illetve a fogyatékos személyek jogainak és alapvető szabadságainak előmozdítása érdekében. Ezért is támogatja a 2015-től életbe lépő ún. Globális Fejlesztési Agenda megerősítését a fogyatékosságüggyel, egyben kiemeli a Fogyatékos Személyek Jogairól szóló ENSZ egyezményt, mint fejlesztési keretet - amit Magyarország is üdvözöl.

(Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)