Az erős nemzetnek a család az alapja – mondta Soltész Miklós a Családbarát Önkormányzat Díj átadóján Pázmándon. A szociális és családügyért felelős államtitkár ezért is tartja fontosnak a Nagycsaládosok Országos Egyesületének munkáját, amely idén kilencedik alkalommal átadta át ezt a kitüntetést. Mint mondta: az önkormányzatok a saját területükön járulnak hozzá a kormány sikeres családpolitikájához.

Az egyesület azoknak a városoknak adja át 2005 óta az elismerést, amelyek intézkedéseikkel megkönnyítik a gyermeknevelést, erősítik a családos közösségeket, a generációk együttműködését, és ösztönzik a fiatalok helyben maradását. Eddig 30 település kapott kitüntetést.

A NOE kiemelt figyelmet fordít az ország népesedési helyzetére, és támogatni, bátorítani igyekszik minden olyan kezdeményezést, amely a gyermekvállalást ösztönzi, illetve a gyermekes családok életfeltételeinek javítását szolgálja. A díjat minden évben július 11-hez, a népesedési világnaphoz kötődve adják át.

Az indoklás szerint a rendszerváltás után súlyos gazdasági-társadalmi válsággal küszködő Ózd azért kapta a díjat, mert a településen folyamatos az óvodák és iskolák karbantartása, felújítása, illetve a város művelődési intézményei 41 szakköri, 17 tábori és három vetélkedőprogramot valósítottak meg pályázati forrásból óvodás, általános és középiskolás gyermekek részvételével. Továbbtanulási támogatást kapnak fiatalok, illetve az önkormányzat húsz éve megrendezi a városban a nagycsaládosok karácsonyát.

Sárvár esetében a többi között a Fiatal Házasok Otthonának működését díjazták, ugyanis az intézmény segítséget nyújt a fiatal pároknak az önálló életkezdéshez. A városban hagyománnyá vált a születés ünnepe elnevezésű rendezvénysorozat, akadálymentesítették a gyermekintézményeket, a játszóterek megfelelnek az uniós előírásoknak, az önkormányzat táborozási és étkeztetési támogatásokkal, valamint ünnepi vásárlási utalványokkal is segítséget nyújt a nagycsaládoknak.

Tata azzal érdemelte ki az elismerést, hogy mintegy háromszáz önkormányzati bérlakás áll a fiatalok rendelkezésére, és gyermekszületéskor 10 ezer forintnyi életkezdési támogatást is kapnak. A kisgyermekek napközbeni ellátását 100 férőhelyes önkormányzati bölcsődében és civil fenntartású családi napközikben egyaránt igénybe vehetik a családok. A városban tanuszoda működik, a tatai tanulók ingyen vehetik igénybe a közösségi közlekedést, illetve ösztöndíjjal segíti a város a tehetséges diákok továbbtanulását. Tata 2008-ban csatlakozott a UNICEF Gyermekbarát város kezdeményezéséhez is.

(EMMI/MTI)