Zágrábban rendezik meg a Roma Integráció Évtizede Program 24. Nemzetközi Irányítóbizottsági ülését

Publikálva: 2013. június 17.

Szerdán és csütörtökön Zágrábban ülésezik a Roma Integráció Évtizede Program 2005–2015 (RIÉP) aktuális Nemzetközi Irányítóbizottsága, amelynek során Horvátország átadja a soros elnökséget Montenegrónak. A 12 partnerország és a megfigyelő státuszú résztvevők megtárgyalják a 2012-es eredményeket, és egyeztetni fognak a program 2015 utáni jövőjéről is. Magyarországot Kovács Zoltán, az EMMI társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára képviseli.
Közlemény.

Az irányítóbizottsági ülés alkalmat teremt arra, hogy a kormányzati és civil résztvevők közös platformon mutathassák be és tárgyalhassák meg az előző év eredményeit, amelyeket országaik a roma integráció érdekében egyenként kialakított akcióterveikből megvalósítottak. A plénum ezt követően a RIÉP 2015 utáni esetleges folytatásáról egyeztet.

A RIÉP egyik legfőbb sajátossága abban rejlik, hogy hidat alkot az Európai Unió és a még nem csatlakozott, nyugat-balkáni országok között. Ezáltal a fórum Magyarország számára is kiemelten fontos, ugyanis külpolitikánkban kiemelt prioritás a Nyugat-Balkánnal való gazdasági és politikai kapcsolatok kiépítése, mélyítése.

A Roma Integráció Évtizede Program (RIÉP) 2005-2015 egy nemzetközi kezdeményezés, amely a roma emberek társadalmi-gazdasági helyzetének, társadalmi befogadásának erősítése céljával a jelentős roma lakosságú európai országok között jött létre. Kormányzatokat, civil szervezeteket és kormányközi szervezeteket tömörít. A Program az oktatás, foglalkoztatás, egészségügy és lakhatás prioritásokra összpontosít, valamint a szegénység elleni küzdelem és az antidiszkrimináció szükségességére hívja fel a figyelmet.

A RIÉP megalakulása egy 2003-as budapesti konferenciához köthető, amelynek eredményeként 2005 februárjában az első nyolc résztvevő tagállam miniszterelnökei aláírták a Roma Integráció Évtizede Deklarációját. Jelenleg 12 ország vesz részt a programban: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Csehország, Magyarország, Macedónia, Montenegró, Románia, Szerbia, Szlovákia és Spanyolország.

A tagországok mindegyike kialakította RIÉP Akciótervét, amely célokat és indikátorokat határoz meg a prioritási területeken. Szlovéniának, illetve legújabban az Egyesült Államoknak megfigyelői státusza van. Utóbbi, miként Koszovó és Moldávia 2012-ben jelezte csatlakozási szándékát.

(Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)

Menü

Navigáció