„A sport nemzeti ügy, nem csak a sikerek tekintetében, hanem abban is, hogy testileg-lelkileg egészségesebb nemzet legyünk. A sport a legjobb gyógyszer” – mondta Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának (TF) évnyitó ünnepségén hétfő délután.
A sportpolitikus megnyitó beszédében elmondta, a magyar sport nem lehet stratégiai ágazat az edzők, a testnevelő tanárok és a sporttal foglalkozó szakemberek professzionális képzése nélkül.
„Kiváló oktató-nevelő munkát végez évtizedek óta a TF, különösen azért, mert ez az intézmény a tanárok és diákok alkotó közösségévé vált, ahol erős az együvé tartozás érzete, a kitartás. TF-esnek lenni dicsőség, ugyanakkor felelősséget is jelent, hiszen a hallgatóknak a jövő nemzedékeinek kell majd segítséget nyújtaniuk ahhoz, hogy a testmozgás népszerűsítése által egészségesebb generációk nőjenek fel” – szólt Simicskó István.
Az államtitkár elmondta, hogy az újragondolt sportpolitikában, a sportköltségvetésben bekövetkezett pozitív változások, eredmények, az oktatók erkölcsi és anyagi megbecsülése csak optimizmusra adhat okot ezen intézmény falai között is.
Az államtitkár beszélt a mindennapos testnevelés sikereiről, amely azon túl, hogy a magyar sport jövőjét és egy erős, egészséges társadalom alapjait teremti meg, képes megszerettetni a sportot a gyerekekkel. A mindennapos testnevelésen belül komoly sikert jelent a Magyar Atlétikai Szövetség Kölyökatlétika Programjának országos bevezetése és beépítése a testnevelési kerettantervekbe.
Simicskó István azt is elmondta, hogy az iskolai-, diák- és felsőoktatási sport költségvetési támogatása 2013-ban több mint félmilliárd forintra emelkedett, az utánpótlás-nevelési feladatok támogatására pedig idén kétmilliárd forint jutott. A tizenhat kiemelt sportág támogatása kapcsán az államtitkár ismételten hangsúlyozta, 2014-től 2020-ig összesen 135 milliárd forintot nyújt az állam a TAO-n kívüli, hagyományosan sikeres sportágak finanszírozására. Úgy fogalmazott, „történelmi jelentőségű lépés ez a magyar sportban, a rendszerváltás óta először figyelnek oda igazán ezekre a sportágakra.”
Az államtitkár megköszönte az oktatók áldozatos, értékteremtő munkáját, a diákok elszántságát és szorgalmát, amely lehetővé teszi, hogy az oktató-nevelő munka évről évre zökkenőmentesen folyjék. „A jellem és a szív művelése is szükséges, minden nap építsétek a saját művetek” – zárta beszédét Márai Sándor szavaival Simicskó István.
(MTI/EMMI)