Takács Szabolcs: Magyarország komoly szerepet játszik a kíber-biztonsági kihívások nemzetközi kezelésében

Publikálva: 2013. szeptember 4.

Takács Szabolcs, biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkár, politikai igazgató 2013. szeptember 3-án részt vett és felszólalt a Nemzeti Biztonsági Felügyelet által Balatonőszödön megrendezett „III. Információbiztonság és Kibervédelem” című nemzetközi konferencián. Közlemény.

A politikai igazgató a konferencián elmondott beszédében hangsúlyozta: korunk egyik legfontosabb biztonságpolitikai kihívása a kibertérben jelentkező, vagy onnan érkező fenyegetések kezelése. Az egyre növekvő számú és súlyú kiber-támadás és információbiztonsági incidens egyértelműen jelzi a probléma komolyságát. Az országhatárokat nem ismerő kibertér biztonsága globális érdek, ezért a megoldás is csak nemzetközi összefogással és együttműködéssel képzelhető el.

forrás: KIM Nemzeti Biztonsági Felügyelet

Meggyőződésünk, hogy a kibertér biztonságossá tételében a kormányoknak is meghatározó szerepet kell játszaniuk, szorosan együttműködve az összes érintettel. A kormányok feladata azonban túlmutat a biztonsági kérdéseken. Nem szabad megfeledkeznünk a világháló használatában rejlő gazdasági, társadalmi és fejlesztési lehetőségekről sem, melyek megteremtése és kezelése szintén komoly politikai kérdéseket vet fel.

Magyarország a globális nyitás jegyében meghatározó szerepet játszik a kibertér szabályozásáról szóló nemzetközi párbeszéd támogatásában. Hazánk adott otthont 2012-ben a Kibertér Konferenciának. A megelőző évben, a brit fővárosban tartott nemzetközi fórum utórendezvényeként Budapesten szervezett konferencia jelentős mértékben hozzájárult az azóta „londoni folyamatnak” nevezett nemzetközi politikai párbeszéd alapjainak lefektetéséhez. E folyamat idén októberben a Szöulban rendezendő konferenciával folyatódik, melynek tartalmi előkészítésében hazánk is aktívan részt vesz. A dél-koreai eseményen Magyarországot Martonyi János külügyminiszter képviseli majd. Hazánk a hozzá kíván járulni, hogy a kibertér szabályozásáról globális szintű konszenzus alakuljon ki. E törekvést támogatta az idén júniusban a Budapesti Afrika Fórum keretében rendezett kibertér műhelybeszélgetés is.

(Külügyminisztérium)

Menü

Navigáció