Stipendium Hungaricum, az új ösztöndíjprogram

Publikálva: 2013. július 9.

A Stipendium Hungaricum Ösztöndíjprogram a fogadó intézmény fejlesztéséhez is hozzájárul oly módon, hogy a képzés önköltségét biztosítva erősíti egyetemeink és főiskoláink külföldi hallgatókat vonzó képességét és hozzájárul a nemzetközi versenyképességük növeléséhez.

Az ösztöndíj egyrészt a képzés önköltségéből, másrészt a hallgatóknak fizetett havi ösztöndíjból tevődik össze. A magyar fél által biztosított ösztöndíj a befogadó intézmény államilag finanszírozott keretét nem érinti.

Külgazdasági kapcsolataink fejlesztéséhez, piaci törekvéseink támogatásához; a magyar országkép, a magyar tudás és szellemiség nemzetközi szintű megismertetéséhez, a Magyarországon tanult külföldi hallgatók fontos kapcsolati tőkét jelentenek. Az itt végzett külföldi diákok szakmai kötődésük révén országunk jó hírét szolgálják, ezzel is segítve a magyar eredmények megismertetését a világban. Ezért alapította a magyar a kormány a nemzetközi oktatási kapcsolatokban is új típusú ösztöndíjat jelentő Stipendium Hungaricumot.

Fotó: Árvai Károly

A legkiválóbb külföldi hallgatók jelölését – a kétoldalú nemzetközi oktatási megállapodás alapján–, a külföldi partner a helyi magyar külképviselet bevonásával végzi. Az érintett felsőoktatási intézménybe, az intézmény által meghatározott felvételi követelmények teljesítését követően nyernek felvételt a kiválasztott hallgatók.

Az Ösztöndíj magyar vagy idegen nyelvű magyarországi felsőoktatási tanulmányok folytatására, önköltséges képzési helyre szól, a kétoldalú nemzetközi oktatási megállapodásokban meghatározott éves létszám erejéig. Az ösztöndíj elérhető magyar nyelvű és angol nyelvű képzésekre is, figyelembe véve a magyarországi intézményi kapacitásokat, a küldő állam által meghatározott igényeket. A konkrétumokat a kétoldalú államközi oktatási megállapodások tartalmazzák.

Fotó: Árvai Károly

A Nemzetközi Ösztöndíj Fórumról, valamint a Magyar Ösztöndíj Bizottságról szóló 147/2002 (VI. 29) kormányrendelet alapján a Magyar Ösztöndíj Bizottság látja el az államközi egyezmények, megállapodások alapján biztosított ösztöndíjak adományozásával kapcsolatos feladatokat. A pályázatokat a Magyar Ösztöndíj Bizottság részére kell benyújtani. A MÖB kuratórium által meghatározott szakmai javaslat alapján az EMMI minisztere adományozza az ösztöndíjat.

Párhuzamosan az ösztöndíjrendszer kidolgozásával és az ösztöndíj megalapításáról szóló kormányrendelet előkészítésével, már megkezdődtek az előkészítő tárgyalások külföldi partnereinkkel a program mielőbbi érdemi beindítása érdekében. Az ősz folyamán létrejönnek azok az oktatási megállapodások, amelyek lehetővé teszik, hogy a következő szemesztertől indulhasson a hallgatói és kutatói csere.

A keleti nyitás külpolitikájának megfelelően meghívtuk a programba az ASEAN (Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége) tagállamokat, Kínát, Japánt, illetve számos közép ázsiai országot. A résztvevők körét illetően közel-keleti és latin-amerikai partnereinkkel is tárgyalásokat folytatunk a programba való bekapcsolódásukról.

(Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság)

Menü

Navigáció