"Az állam egyik legfontosabb küldetése védeni az életet” – mondta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára 2012. december 10-én az ombudsmani hivatalban megrendezett ünnepségen, melyen felavatták a treblinkai megsemmisítő táborban hetven évvel ezelőtt meggyilkolt Janusz Korczak emléktábláját.
Németh Zsolt felidézte: a zsidó származású lengyel pedagógus annak ellenére, hogy menthette volna az életét, 64 évesen – 1942-ben – inkább a halált választotta, minthogy magára hagyja az általa létrehozott és a gettóban is vezetett árvaházból a gázkamrákba hurcolt gyermekeket.
Hozzátette: eredeti nevén Henryk Goldszmit, a zsidó polgári családból származó modern tudós, felvilágosult pedagógus a II. világháború elején függetlenségétől megfosztott Lengyelországban az utolsó pillanatig védelmezte száz évvel ezelőtt, 1912-ben létrehozott árvaházát, egy „kis mennyországot a pokol közepén”.
Auschwitz és Treblinka után mást jelent ebben a régióban a nemzeti felelősség, mondta. „Azért van hazánk, azért van felelősségünk, hogy a ránk bízottakat megvédelmezzük” – tette hozzá az államtitkár.
„A szuverenitás nem öncél. Az önrendelkezést azért kell megóvni, hogy az állam beteljesíthesse egyik legfontosabb küldetését, az élet védelmét. Kolczaknak az a sors jutott, hogy betöltse ezt a funkciót akkor, amikor hazáját megszállták” – mondta Németh Zsolt, aki beszédében utalt Kertész Imre Nobel-díjas magyar író holokausztról szóló Sorstalanság című regényére is.
(MTI, Külügyminisztérium)