„Mi akkor is…együtt!” – Idén is megrendezték a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat diákjainak találkozóját

Publikálva: 2012. december 8.

Ebben a hálózatban roma és nem roma emberek működnek együtt, akiket keresztény és magyar identitásuk, valamint hivatástudatuk köt össze. Az együttműködést választottuk, amikor két és fél évvel ezelőtt ezt az innovatív kezdeményezést megálmodtuk – hangsúlyozta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat második konferenciáján december 8-án Berekfürdőn. Közlemény.

A miniszter a szakkollégistákhoz szólva úgy fogalmazott: a roma és nem roma magyarok egyaránt példaként tekintenek rátok. A hátrányos helyzetben élőknek azt bizonyítjátok, hogy van kiút, a többségi társadalom tagjainak pedig megmutatjátok, hogy a nehéz körülmények között is lehet sikereket elérni, nagy célokat megvalósítani. Közös érdek egy jól képzett, együttműködésre kész roma középosztály kialakulása.

A rendezvény az Emberi Erőforrások Minisztériuma Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága, a Hanns Seidel Alapítvány, és a Polgári Magyarországért Alapítvány szervezésében valósul meg december 7-től 9-ig. A konferencia második napján a fenntartó egyházak képviselői, és Farkas Flórián az Országos Roma Önkormányzat elnöke mondtak köszöntő beszédet, valamint bemutatkoztak a szakkollégista diákok is. A konferencia lehetőséget teremt arra is, hogy az országban öt különböző helyszínen működő keresztény roma szakkollégium diákjai megismerhessék egymást és a szakkollégiumi hálózatnak a működését. Ez segítheti őket abban, hogy megélve az egy közösséghez tartozás élményét és megértve a szakkollégiumok szerepét, felelősségteljesebben tudjanak élni a szakkollégiumok által biztosított lehetőségekkel.

A keresztény roma szakkollégiumok működését a kormány 120 millió forinttal támogatja, amelyből az intézmények infrastrukturális fejlesztéseket kezdeményezhettek és működésre is fordíthatnak belőle. Az Új Széchenyi Terv keretében további 1,15 milliárdos összeg áll majd rendelkezésre három éves időszakra szakmai programok megvalósítására. 2011-ben összesen négy helyen indult Keresztény Roma Szakkollégium, Debrecenben református, Nyíregyházán evangélikus, Miskolcon görögkatolikus, Budapesten pedig jezsuita fenntartó működtetésével. A 2012-es év elején ez a szám ötre emelkedett, hazai támogatással ötödikként Szegeden is létrejött roma szakkollégium, a Római Katolikus Egyház fenntartásában. A szakkollégiumoknak jelenleg 100 diákja van. A szakkollégiumok feladata a tehetséggondozás, a felsőfokú tanulmányok sikerességének támogatása, és a társadalmi problémákra való érzékenyítés. Arra törekszenek, hogy a különböző identitáselemek ne egymással szemben, hanem együtt, egymást kiegészítve, szervesen illeszkedve segítsék egy teljesebb önkép kialakulását a diákokban. Céljuk, hogy olyan cigány identitásukat megőrző, keresztény értelmiségieket neveljenek, akik sokoldalúan képzettek, szakmai munkájukban magas szintre törekednek, nyitottak a fejlődésre, és elkötelezettek egyházi közösségeik képviseletére.

(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Sajtó- és Kommunikációs Főosztály)

Menü

Navigáció