Magyarország az Átfogó Atomcsend Szerződés Szervezet koordinátora

Publikálva: 2013. május 22.

Magyarország két éven át társelnöki és koordinátori szerepet lát el az Átfogó Atomcsend Szerződés Szervezetéről (CTBTO) szóló szerződés keretében, Indonéziával közösen – közölte 2013. május 21-én az MTI-vel a bécsi magyar állandó ENSZ-képviselet.

A tagállamok 2013. május 21-én bízták meg Magyarországot és Indonéziát a társelnökséggel 2013 és 2015 között. A feladatra a két ország előzőleg közösen jelentkezett.

Az atomcsend-szerződés 14. cikkelye rendelkezik arról, hogy a szerződés hatálybalépésének elősegítése érdekében rendszeresen össze kell hívni a tagállamok konferenciáját. Kétévente kerül sor az úgynevezett 14. cikkelyes konferenciákra. A köztes években Miniszteri Találkozót tartanak a tagállamok.

A következő 14. cikkelyes konferenciát szeptemberben a magyar és az indonéz külügyminiszter elnökletével rendezik meg New Yorkban. A koordinátori feladat magában foglalja ennek a konferenciának az előkészítését is. A következő két év alatt a koordinátor országok külügyminiszterei két- és többoldalú találkozókon, konferenciákon és egyéb eseményeken képviselik és közvetítik az atomcsend-szerződés szellemiségét, és fellépnek annak érdekében, hogy a szerződés mielőbb hatályba léphessen.

Az egyezményt 1996-ban nyitották meg aláírásra azzal a céllal, hogy megszűnjenek a kísérleti atomrobbantások a világban. Eddig 183 ország írta alá a szerződést és közülük 159 erősítette meg hivatalosan csatlakozását. Az egyezmény életbe lépésének azonban az a feltétele, hogy 44 meghatározott ország is a tagok között legyen. A sorból hiányzik még az Egyesült Államok, Kína, Izrael, Irán, Észak-Korea és Egyiptom aláírása, illetve megerősítése. Az egyik 2013-15-ös társelnök, Indonézia egyike azoknak a jelentős országoknak, amelyek legutóbb csatlakoztak az egyezményhez.

(MTI, Külügyminisztérium)

Menü

Navigáció