Az elmúlt években jelentősen átalakult a kábítószerpiac, a kínált szereket és azok terjesztését tekintve is. A droghasználat terjedésének megelőzéséhez, visszaszorításához fokozott együttműködés szükséges. Ezért a Kormány átalakítja a korábbi Kábítószerügyi Koordinációs Bizottságot, s a kormányzaton belüli egyeztetéseket ellátó Kábítószerügyi Koordinációs Tárcaközi Bizottság (KKB) mellett megalakítja a Kábítószerügyi Tanácsot, amely a jövőben a civil szervezetekkel történő egyeztetés fórumaként működik majd. A döntéshozók így a jövőben több civil és szakmai szervezet véleményét, javaslatát is megismerhetik.
A Tanács megalakulásával a drogprobléma visszaszorítása elleni küzdelembe a civil szervezetek szélesebb köre vonható be. A 18 fős Tanácsban megismert vélemények, megfogalmazott javaslatok a kábítószer-használattal összefüggő problémák összehangolt kezelését segítik. Az új, kibővített konstrukció lehetőséget ad a különféle szakterületek közötti közvetlen, szervezett, rendszeres párbeszédre, a szervezetek tevékenységeinek összehangolására, hatékonyságuk erősítésére.
A Kábítószerügyi Tanácsban a megelőzésért és a koordinációs feladatokért felelős minisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma képviselőjének munkáját az államigazgatáson kívüli szervezeteket képviselő személyek támogatják. A Tanács elnöki tisztét a szakterületért felelős állami vezető látja el, így biztosítva a civil szféra javaslatainak egyenes útját a kormányzat felé.
Mivel a kábítószerkérdéshez kapcsolódó állami feladatok több tárcát is érintenek, a KKB a jövőben 10 tagú tárcaközi bizottságként a tervezett feladatok államigazgatáson belüli koordinált megvalósítását segíti.
(Sportért és Ifjúságért Felelős Államtitkárság)