Határokon átívelő kulturális és művészeti vetélkedő indul az idősebb korosztály számára

Publikálva: 2013. július 23.

Az idős emberek jelzései és kérései alapján hirdetjük meg ezt a vetélkedősorozatot, mely a nemzedékek közti együttműködést is szolgálja – mondta Asztalosné Zupcsán Erika, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkára a Szimfónia Nyugdíjas Egyesület gazdagréti klubjában. A helyettes államtitkár kiemelte, hogy a családok megerősítéséhez szüleink és nagyszüleink megbecsülésén és tapasztalataik átadásán keresztül vezet az út. Közlemény.

„Az öregedő embernek nem a hiányai, hanem a többlete fáj legjobban, mindaz, ami életében felhalmozódott benne, de nem tudja senkinek odaadni” - Jókai Anna szavaival így foglalható össze legszebben a vetélkedő üzenete. Ezeknek az értékeknek a bemutatására ad alkalmat ez a rendezvénysorozat, melyre 60 éves vagy idősebb magánszemélyek jelentkezhetnek. Pároknál - vagy csoportok jelentkezésénél - legalább 60 éves átlagéletkor a jelentkezés feltétele. A vetélkedőre nyugdíjas otthonok, egyesületek, klubok jelentkezést is várja a szervező, a Szociális Igazgatók és Szakemberek Magyarországi Egyesülete (SZIME), mely a programot az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) támogatásával valósítja meg.

Az idősek KiMitTud?-ja egyetlen korosztályt vár, de mindenkinek szól 2013 júliusától 2013 november végéig. Az idősek képző- és iparművészeti, valamint előadó-művészeti kategóriában jelentkezhetnek ének, hangszeres zene, vers és próza, színpadi jelenet és tánc produkciókkal. A képző-és iparművészeti kategórián belül nincsenek alkategóriák, bármilyen kézműves alkotással lehet nevezni. Jelentkezési határidő: 2013. augusztus 22. 18 óra. A jelentkezési lap letölthető a http://szime.hu/ honlapról. A nevezési díj egyéni versenyzők számára 1000 Ft, párban-csoportban indulók számára 2000 Ft összesen. Az országos elődöntőben és döntőben neves zsűri értékeli a produkciókat és a legjobbakat értékes nyereményekkel díjazzák. Az országos vetélkedő megyei fordulóinak helyszíneiről a SZIME megyei tagozatai adnak tájékoztatást. Az országos elődöntőnek októberben Pécs, míg az országos döntőnek novemberben Budapest ad otthont.

A kormány már eddig is számos programmal kívánta felhívni a figyelmet azokra az értékekre, amelyekkel az idősebb generációk rendelkeznek és pályázatokkal segítette, hogy azokat át is adhassák a fiatalabb nemzedékeknek. Ennek jegyében jelentette meg az „Életút”, a „Hogyan őriztük meg…” és az „Életünk” elnevezésű pályázatokat.

Az „Életút” támogatta, hogy a 60 év feletti generáció bemutassa személyes múltjának egy-egy eseményét, életútját, azt, hogyan élt meg egy történelmi eseményt. Közel 2500 pályázat érkezett be, 53 díjazott részesült összesen 9 millió forintos díjazásban, míg különdíjat 32 pályázó kapott összesen közel másfél millió forint értékben. A „Hogyan őriztük meg...” elnevezésű pályázatra olyan írásokat küldtek be, melyek bemutatták a fiatalabb generációk részére, mi tette a házasságot tartalmassá, az összetartozás-érzést magától értetődővé. A pályázaton olyan házaspárok vettek részt, akik legalább 40 éve házasok. Közel ezer pályázatot küldtek be, 50 darab részesült a 1.600.000 forint keretösszegű díjazásból. A nemrég zárult „Életünk” elnevezésű pályázat folytatása a 2012-ben nagy sikert aratott önéletrajzírói pályázatoknak. A „Életünkre” több mint 370 pályaművet nyújtottak be, a nyertesek 50000 forintot kapnak.

Az idősek aktív időtöltését szolgálta a „Kor-Társ” pályázat, amelyre több mint 800 idősklub pályázott, mintegy 200 nyert, közöttük közel 23 és fél millió forintot osztottak szét. A „Kor-Társ” pályázati program lehetőséget teremtett idősklubok programigényeinek támogatására. A pályázati program támogatta kulturális, oktatási, egészségügyi és sportprogramok megvalósítását. E célprogramok keretében szakmai előadások, író-olvasó találkozók, konferenciák, előadóestek, kiadványok, utazások, közösségi programok, hagyományőrző programok, szabadidős- és sportesemények, valamint tanfolyamok egyaránt megvalósíthatók voltak. Az idősek értékeinek további bemutatására a tánctól a fafaragásig és az aktív kikapcsolódásra nyújt lehetőséget a ma meghirdetett „Idősek határokon átívelő kulturális és művészeti vetélkedője”.

(Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)

Menü

Navigáció