Esélyteremtés a közép-nyírségi gyermekeknek

Publikálva: 2013. május 28.

A baktalórántházai régió Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 12 kistérsége közül a negyedik legkisebb, 19 települése mind nagyon magas vagy magas szegénységi kockázattal rendelkezik. A félmilliárd forintos támogatású esélyteremtő program főbb helyszíneit látogatta meg kedden Langerné Victor Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára.

A Gyerekesély program 2011. április 1. és 2014. március 31. között fut a térségben, az elmúlt két év során pedig csaknem 9000 gyereket és felnőttet sikerült valamilyen programba bevonni. A legfontosabb beavatkozási területek: az iskolai lemorzsolódás csökkentése, a hasznos szabadidős programok, a korai képességgondozás, illetve az egészségügyi prevenció. A kistérségben a Gyerekesély program megerősítette a védőnői, óvónői, és a gyermekekkel foglalkozó szakemberek együttműködését.

A baktalórántházai programot a helyi igények alapján állították össze: a 2011-ben végzett közvélemény-kutatás eredményeit használták fel a Kistérségi Stratégia és Cselekvési Terv elkészítéséhez. A Közép-Nyírségi Önkormányzati Többcélú Kistérségi Társulás a közel félmilliárd forint támogatás segítségével továbbképzéseket szervezett – kisgyermekgondozók, gyógypedagógiai asszisztensek szereztek szakképesítést. Másrészt pszichológusokat, fejlesztő pedagógusokat, gyermekorvosokat vett alkalmazásba, közösségi házakat nyitott szabadidős foglalkozások, tanulási-, felzárkóztatási tevékenységek, internet használat, konyha-kertprogramok céljából. A fiatalok számára sportolási lehetőségeket biztosítanak – közel 700 gyermek jutott különböző sportfelszerelésekhez –, a nyár közeledtével pedig táborokat, családi üdültetéseket szerveznek. A helyi igényekhez való pontosabb alkalmazkodás miatt idén júliusban újabb szükségletfelmérés várható.

Langerné Victor Katalin kedden a Baktalórántházai kistérségben konzultált a helyi programok szakmai vezetőivel, polgármesterekkel, és megtekintette Ramocsaházán a Segítő házat, amely jó gyakorlatának köszönhetően gyakorlati helyül szolgál a közösségi animátor-képzésnek. Látogatást tett Apagyon, ahol egyedülálló módon a helyi igényeket kiszolgálva a projekt segítségével nyílt bölcsőde, és a Kézműves házban, ahol különleges kreatív foglalkozások zajlanak, amelyek termékei eljutnak a kistérség összes településére. A Gyerekesély projektek célkitűzése, hogy a kistérségekben emelkedjen a gyermekekre és családokra irányuló szolgáltatások és programok színvonala és elérhetősége, ezáltal javuljanak a gyermekek felzárkózási esélyei. Az Európai Unió és a Magyar Kormány társfinanszírozása által támogatott Gyerekesély program országszerte közel 20 ezer gyermeken segít.

(EMMI, Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)

Menü

Navigáció