Emlékezés a roma holokausztra

Publikálva: 2013. augusztus 2.

Az emlékezet nem csak hűség a múlthoz, de kötelesség is a jelenben. A közös emlékezés nem csak a totalitárius országokban volt veszélyben, hiszen a kor, amiben élünk, immár nem eltörölni akarja az emlékezetet, hanem elsorvasztani – mondta Doncsev András, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a mai napon a Pharrajimos, a Roma Holokauszt Emléknapján a Holokauszt Emlékközpontban Budapesten.

Doncsev András beszédében kiemelte: az emlékezetet egyaránt lehet a jó és a rossz szolgálatába állítani: ha szentséggé avatjuk a múltat, akkor megtiltjuk magunknak, hogy megértsük, és tanulságokat vonhassunk le a magunk számára, ha viszont köznapivá tesszük azzal, hogy mindig új helyzetekhez kötjük, a kár nem lesz kisebb: nemcsak kiforgatjuk a múltat, de tévesen ítéljük meg a jelent is, és utat nyitunk a jövő igazságtalanságainak.

Fotó: Árvai Károly

Az államtitkár a 2008-2009 között romák ellen elkövetett gyilkosságsorozat kapcsán – amely utolsó, kislétai állomásának negyedik évfordulója szintén az augusztus 3-ra virradó éjjel – megemlítette: a legfontosabb, hogy az első perctől kezdve az áldozatok, a mindenkori áldozatok mellett kell állnunk. Ez nem többség és kisebbség, hanem emberi méltóság kérdése.

Ennek követendő példája, hogy a Kormány segítette a gyilkosságsorozat áldozataink családjait, s több egyházzal, szeretetszolgálattal, hazai és nemzetközi civil szervezettel együttműködve újultak meg az áldozatok családjainak házai, lakóhelyei.

A felújításban is részt vevő Német Szintik és Romák Központi Tanácsa és annak elnöke, Romani Rose közreműködött Magyarország uniós elnöksége idején elfogadott romastratégia fő elveinek és célkitűzéseinek kidolgozásában, s közös német-magyar romaprogramok indításáról is megállapodás született. Magyarország Kormánya a legnagyobb szükségben segítő kezet nyújtók érdemeit méltó módon elismerte: Romani Rose a Magyar Érdemrend Középkeresztje kitüntetést vehette át tavaly a miniszterelnöktől.

Hatvankilenc évvel ezelőtt, 1944. augusztus 2-án háromezer roma embert gyilkoltak meg az auschwitz-birkenaui haláltáborban. Az e napon történtek csak évtizedekkel később váltak a történelmi kánon részévé. A Cigány Világszövetség párizsi kongresszusának 1972-es határozata alapján vált augusztus 2-a a roma holokauszt nemzetközi emléknapjává. Ezen a napon a második világháború alatt Európa-szerte tízezrével meggyilkolt szintikre és romákra is emlékezünk.

(EMMI, Sajtó-, Kommunikációs, Közkapcsolati és Protokoll Főosztály)

Menü

Navigáció