Több civil szervezettel tárgyalt szombaton a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a közigazgatási antikorrupciós program keretében életre hívott munkacsoportban.
A találkozó fő témája a Magyarország vállalásait tartalmazó akcióterv előkészítése, amely az antikorrupciós törekvések egyik legfontosabb nemzetközi fórumához, a Nyílt Kormányzati Együttműködéshez (Open Government Partnership) történő csatlakozás vállalásait tartalmazza. Az akciótervről a civil szervezetekkel történő egyeztetéseket követően közigazgatási és társadalmi egyeztetés is kezdődik. A szombati egyeztetésen az Amerikai Kereskedelmi Kamara, a Budapesti Corvinus Egyetem, a Budapest Intézet, a Civil Összefogás Fórum, a Geopolitikai Tanács Alapítvány, a Honfoglalás 2000 Egyesület, a Joint Venture Szövetség, a K-Monitor Egyesület, a Társaság a Szabadságjogokért, valamint a Transparency International Magyarország képviselői vettek részt.
Az ülésen a résztvevő civilek tájékoztatást kaptak a kormányzat eddigi antikorrupciós tevékenységéről, illetve a további feladatokról, tervekről. A Kormány, közigazgatás antikorrupciós programjának megfelelő végrehajtása érdekében arra törekszik, hogy mindenki számára egyértelmű és áttekinthető egyeztetési mechanizmust alakítsanak ki az abban érintettekkel, így a civil szervezetekkel is.
A tárca célja, hogy a civil szervezetekkel történő egyeztetések rendszeresek legyenek, annak érdekében, hogy erősítsék a kormányzat és a civil szervezetek közötti összhangot, valamint lehetőséget teremtsenek a civilek számára és a döntéshozókkal való közvetlen konzultációra is.
A kormány még áprilisban - a Közigazgatási Korrupció-megelőzési Programjának elfogadásával – döntött arról, hogy a program részeként zöld könyv készül a közszolgálati etikai kódexekről, amely fontos szerepet kap a közigazgatásban dolgozók képzése során is. A program célja, hogy a közszolgálatban dolgozók etikai felkészültségére építve is a közigazgatás, államigazgatás, a kormányzati szervek korrupcióval szembeni ellenálló képessége erősödjön.
Részletek a kormány korrupcióellenes intézkedéseiről: http://www.kormany.hu/hu/gyik/osszefoglalo-a-kormany-korrupcioellenes-intezkedeseirol
(KIM, Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)