Budai Gyula nyílt levele Magyar Zoltán jobbikos országgyűlési képviselőnek n

Publikálva: 2013. szeptember 7.

Tisztelt Magyar Zoltán Képviselő Úr!

Mint ahogyan azt a T. Képviselő Úr is tudja, a termőföldek tulajdonjogának jogellenes megszerzésének megakadályozása céljából több mint egy éve került megalakításra az úgynevezett zsebszerződéses tárcaközi bizottság.

A bizottság megalakulása óta eltökélten küzd a zsebszerződések felszámolása ellen. Munkánkat azonban olyan támadások érik folyamatosan ellenzéki oldalról, kiváltképp az Ön részéről, termőföldjeink nemzeti hatáskörben tartására irányuló törekvéseink kapcsán, amely számomra érthetetlen.

A zsebszerződéses probléma megoldását célzó, az első Orbán-kormány idején tett kísérleteket követően egy évtizeden keresztül gyakorlatilag semmilyen kormányzati lépés nem történt a helyzet rendezésére, amely a szerződések elterjedésének gyorsaságára figyelemmel igen súlyos mulasztásnak tekinthető. Mivel az eddigi eszközök elégtelenek voltak a jelenség kezelésére, ezért új utakat kellett keresni.

A "zsebszerződéses" bizottságban részes minisztériumokon belüli munkacsoportok folyamatos jelleggel feltérképezik, majd a jogellenes ügyletekkel szembeni hatékonyabb fellépés érdekében kezdeményezik a jogszabályok módosítását. A tárcák felügyelete alá tartozó hatóságok fokozott, koordinált ellenőrzéseket folytatnak a jogellenes földhasználatok kiszűrésére.

A tárcaközi bizottság 2012 márciusa óta hat alkalommal ülésezett, ebből háromszor kihelyezett ülést tartott Mosonmagyaróváron, Őriszentpéteren és Zalaegerszegen, amelyek a zsebszerződésekkel való érintettség szempontjából is szimbolikus helyszínnek tekinthetők.

Ezen egyeztetéseken T. Képviselő úr mindössze egy alkalommal jelent meg. Ekkor pártja nevében konkrét javaslatokat ígért a bizottság és a Kormány számára, amivel a mai napig adósak.

T. Képviselő úr az Országgyűlésben ugyanakkor folyamatosan kritizálja a bizottság és a Kormány tevékenységét, valamint azt az új földforgalmi törvényt, amelynek számos rendelkezése – így például a helyi gazdálkodókból álló földbizottságok hálózata, a termőföldszerzés hatósági kontrollja vagy a tulajdon-átruházás biztonsági elemekkel ellátott nyomtatvány alkalmazásához kötése – közvetlenül szolgálja a spekulánsokkal szembeni fellépést.

Ön és pártja alternatívaként inkább olyan felelőtlen kijelentéseket tesz, hogy az Európai Unióból való kilépés az egyetlen megoldás a külföldi állampolgárok jogellenes termőföldszerzésének megakadályozására ahelyett, hogy a tárcaközi bizottsági üléseken életképes javaslatokkal segítené ezt a rendkívüli jelentőségű közös ügyet.

Szeretném felhívni Képviselő Úr figyelmét, hogy a zsebszerződések elleni harc minden magyar ember érdeke, az Önöké is, Képviselő Úr! A mezőgazdaság és az élelmiszertermelés a 21. század stratégiai ágazata, ezért egyetlen szakpolitikus sem engedheti meg azt a luxust, hogy a magyar termőföldet politikai játszmák eszközévé silányítsa. A harsány üléstermi hazaárulózás nem fedi el azt a tényt, hogy Ön és pártja ezen a téren kevés valóban megvalósítható és előremutató ötlettel büszkélkedhet, ellentétben a tárcaközi bizottsággal, amelynek eredményei Ön előtt is ismertek.

Hogy milyen érdemi intézkedések történtek a mai napig, T. Képviselő Úr?

Például a termőföld jogellenes megszerzésének önálló büntető törvényi tényállássá tétele, amely súlyos szabadságvesztéssel rendeli büntetni a zsebszerződésben félként vagy jogi közreműködőként való részvételt.

…vagy a nemzeti parkok területén folyó kisajátítások ügye, amelyre csaknem tíz év után sikerült költségvetési forrást biztosítani.

…vagy épp említhetnénk az NFA által a Magyar Állam nevében gyakorolt elsőhelyi elővásárlási jog gyakorlásának lehetőségét.

Sok mindent felsorolhatnék még, végül azonban hadd tegyek említést arról a törvényjavaslatról, amely az Országgyűlés előtt fekszik, és amely az eddigi szabályokat a feltárás és az ítélkező tevékenység felgyorsítását célzó, illetve magánjogi szankciókat megfogalmazó rendelkezésekkel egészíti ki, mint például a zsebszerződésből származó követelések állami úton való érvényesíthetőségének kizárása, adatszolgáltatási kötelezettség létesítése, egyes esetekben pedig akár az érintett termőföldnek az állam javára történő megítélhetősége.

A tárcaközi bizottság részmegoldások helyett egy komplex, a teljes problémakör átfogó kezelésére alkalmas háttér megteremtésén ügyködik fennállása óta, és talán az előbb elmondottak is igazolják, hogy eredményesen.

Végezetül annyit szeretnék kérni Öntől, hogy valódi alternatívát kínáló javaslat hiányában legalább hagyják dolgozni a bizottságot, amelynek eredményei elvitathatatlanok. Hagyják, hogy a Kormány ténylegesen beteljesíthesse a magyar termőföld megvédésére és nemzeti hatáskörben tartására irányuló küldetését. Legyen a magyar föld azoké, akik azt meg tudják és meg is akarják művelni, legyen a magyar termőföld a magyar gazdáké!

(Vidékfejlesztési Minisztérium)

Menü

Navigáció