Az Országos Műszaki Irányító Törzs jelentése (2013.06.05. 12:00 óra)

Publikálva: 2013. június 5.

A belügyminiszter 2013. június 3-án 11 órától rendkívüli árvízvédelmi készültséget rendelt el Győr-Moson-Sopron megye és Komárom-Esztergom megye területén lévő állami védvonalakra és a dunai árvíz által közvetlenül érintett településekre.

A rendkívüli helyzet elrendelését a Duna vízgyűjtőjén leesett jelentős mennyiségű csapadék következtében kialakult árhullám tette szükségessé.
2013. június 5-én 11.00 órakor az alábbi vízállásokat mérték:



Jelenleg 687,8 km töltésen van árvízvédelmi készültség Magyarországon.
I. fokú védekezés van 351,9 km-en
II. fokú védekezés van 82,4 km-en
III.fokú védekezés van 62,4 km-en
Rendkívüli védekezés van 191,2 km-en
A védekezésben résztvevők létszáma: 1785 fő
A védekezésben résztvevő önkormányzatok száma: 12

A Belügyminiszter összehívta mindazon szervezeteket, amelyek az érkező árvíz biztonságos levezetésében hatékonyan közre tudnak működni, a védekezési feladatok ellátása ezekben a pillanatokban is folyamatos és ütemszerű. A védekezést az Országos Vízügyi Főigazgatóság koordinálja. A szakemberek a tapasztalatok illetve az információtechnika segítségével – többek között a nemzetközi adatközlő és előrejelző rendszerek segítségével – folyamatosan meg tudják hozni a szükséges intézkedéseket. Az árhullám okozta helyzet kezelésére a belügyminiszter intézkedései nyomán adottak a személyi, tárgyi és technikai feltételek, azok összehangolása eredményes védekezést tesz lehetővé.

Veszélyhelyzet idején az Országos Vízügyi Főigazgatóság egyfolytában figyeli a lokalizációs terveket, a kapott feladatokat pedig folyamatosan teljesíti. Az osztrák területen vonuló árhullám helyzetét kétóránként jelenti a belügyminiszteren keresztül a miniszterelnök úrnak.

Kedd déltől Orbán Viktor miniszterelnök veszélyhelyzetet hirdetett ki a Duna áradása miatt az érintett térségekre. A kormányfő azt kérte az állampolgároktól, hogy működjenek együtt a hatóságokkal, egyúttal pedig az állampolgári részvételre is buzdított a védekezésben. A kormányzat hozzávetőlegesen 1400 vízügyi szakembert, 8 ezer katasztrófavédelmi dolgozót, ugyancsak 8000 katonát és 3600 rendőrt tud mozgósítani.

Felálltak a központi homokzsáktöltő telepek. Az állami tartalékhelyek célja, hogy az állam által finanszírozott homokzsákok a tetőzés folyamán, hirtelen igény esetén is azonnal eljussanak az állami védvonalakra, az önkormányzatokhoz, illetve a lakossághoz. Összesen 16 helyen készítettek elő homokzsáktelepet a szakemberek.

(Országos Műszaki Irányító Törzs)

Menü

Navigáció