Zsidó élet és antiszemitizmus a mai Európában címmel rendez kétnapos nemzetközi konferenciát a Tom Lantos Intézet 2013. október elsejétől, a tanácskozást Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter nyitja meg, és mások mellett felszólal Martonyi János külügyminiszter, Németh Zsolt, a parlamenti államtitkár és Jair Lapid izraeli pénzügyminiszter.
A konferenciát az Országház Felsőházi termében tartják, a tanácskozás megnyitóján felszólal Annette Lantos, az egykori magyar származású amerikai politikus özvegye és Bíró Anna-Mária, a Tom Lantos Intézet vezetője is. A konferencián beszédet mond továbbá Martonyi János külügyminiszter, Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete, Mario Silva, a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (International Holocaust Remembrance Alliance) elnöke, valamint Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke.
A megnyitót követően az antiszemitizmussal és a zsidóságot érintő más kiemelt kérdésekkel foglalkozó nemzetközi szakértők tartanak előadásokat. A szakértők egyebek mellett az antiszemitizmus elleni harc lehetőségeivel, a zsidó identitással, az érdekképviselettel, oktatással és kultúrával foglalkoznak.
Bíró Anna-Mária korábban elmondta: azért rendezik meg most a tanácskozást, mert egyre nyilvánvalóbb, hogy Európában erősödik az antiszemitizmus, és a Tom Lantos Intézet a névadója örökségét, az emberi és kisebbségi jogok védelmét szem előtt tartva az antiszemitizmus elleni harc élére akar állni.
Tom Lantos (1928-2008) magyar származású amerikai demokrata párti politikus 1981-től haláláig az amerikai képviselőház tagja volt, a ház egyedüli holokauszt-túlélőjeként Kalifornia egyik választókerületét képviselte. 2007-től az amerikai képviselőház külügyi bizottságának elnöki tisztét is betöltötte.
Bíró Anna-Mária a konferencia céljáról azt mondta, egyrészt fel akarják mérni, mennyire erősödött az antiszemitizmus az elmúlt években, mi áll ennek a hátterében, másrészt áttekintik az európai zsidóság politikai, kulturális és vallási helyzetét. Az intézet vezetője szerint az is fontos céljuk, hogy az eseményen részt vevő nemzetközi szakértők segítségével ajánlásokat fogalmazzanak meg a döntéshozóknak, mit tehetnének a helyzet kezelésére.
(MTI, Külügyminisztérium)