Április 16-án a holokauszt magyarországi áldozataira emlékezünk

Publikálva: 2013. április 12.

Az Országgyűlés 2000-ben határozott arról, hogy április 16-a a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja legyen. Az első ilyen megemlékezést 2001-ben tartották. Idén az emléknap hivatalos eseményeinek keretében Budapesten a Holokauszt Emlékközpontban és a Duna-parti holokauszt-emlékműnél, Hódmezővásárhelyen és Pécsett tartanak megemlékezést. A Terror Házánál délután emlékkoncertre várják az emlékezni vágyókat.

A Holokauszt Emlékközpont 10 és 18 óra között a Páva utca 39.-ben egész napos programmal várja a megemlékezőket. Ezen a napon díjmentes az állandó és az ezen a napon nyíló, Emlék-Képek című időszaki kiállítás látogatása. Névbejelentő és emlékmentő szolgálat várja azokat, akik személyes információkkal és kordokumentumokkal érkeznek, hogy áldozattá vált hozzátartozóik élete, neve ne merüljön feledésbe, nevük felkerülhessen az Áldozatok Emlékfalára.

(A videó nagy felbontásban letölthető a sajtószobából.)

Délután 17 órától emlékműsor kezdődik, melyen a 2013-as Wiesenthal-díjak átadása mellett, fiatalok mutatják meg, hogyan őrzik tragikus sorsú, kultúrateremtő elődeink emlékezetét. A Holocaust Közalapítvány 2008 óta ezen a napon adja át a Simon Wiesenthal-díjakat azon személyeknek, akik önzetlen önkéntes munkájukkal elősegítették a magyarországi holokauszt emlékének megőrzését. Az emlékműsorban részletek hangzanak el A magyar kultúra veszteségei című, középiskolásoknak kiírt esszépályázat díjnyertes munkáiból. Az esszépályázatot az Emlékközpont 2012-ben írta ki azzal a céllal, hogy a fiatalok megismerjék milyen jelentős alkotóink estek áldozatul a Vészkorszaknak. Mécses gyújtásra, az emlékezés kavicsainak elhelyezésére, főhajtásra az Áldozatok Emlékfalánál egész nap várják az emlékezni vágyókat.

Fotó: Burger Zsolt

Ugyanitt Balatoni Monika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára nyitja meg az „Emlék-Képek – Feledhetetlen XX. századi élettörténetek” című időszaki fotókiállítást, amelynek célja az, hogy a Holokauszt Emléknapján emblematikus jelleggel emléket állítson a magyar kultúra olyan kimagasló alakjainak, akiknek sorsát megpecsételte a holokauszt tragédiája, de életművükkel máig hatnak és velünk élnek.

A kiállítás szervezői a magyar kultúra számos területéről választották ki a holokauszt áldozatává lett ikonikus személyeket.  A magyar színházművészet, irodalom, tudomány, cirkuszművészet, építőművészet, és sport jeles képviselői közül néhány figyelemfelkeltő sors kerül most előtérbe, nem feledve a holokauszt többi áldozatát. A sorsok kiválasztásánál szem előtt tartották, hogy jelenleg a Bajor Gizi Színészmúzeumban kiállítással emlékeznek meg az 1939-1944 között működött OMIKE tevékenységéről és a benne résztvevő művészekről. A Zsidó Múzeum a magyar holokauszt képzőművész áldozatainak állít emléket időszaki kiállításával ezekben a napokban.

A három kiállítás együttesen széles keresztmetszetét adja e tragikus korszaknak. Személyes érintettsége, valamint születésének évfordulója okán is, az időszaki tárlaton szinte megkerülhetetlen, hogy a magyar származású Robert Capa példátlan munkássága is említésre kerüljön. A kiállításon megtekinthető lesz a Magyar Nemzeti Múzeum tulajdonát képező, Európában is egyedülálló Capa-gyűjtemény néhány eredeti fotója.   A kiállítás 2013. június 22-ig, a Múzeumok Éjszakájáig tekinthető meg az Emlékközpontban.

Fotó: Burger Zsolt

Az emléknap záróeseményeként a Cipők a Duna-parton emlékműnél 19.00 órától emlékeznek az áldozatokra néma főhajtással, mécses gyújtással és kövek elhelyezésével.

Hódmezővásárhelyen a Bethlen Gábor Református Gimnázium földszinti aulájában 10.00 órától tartanak emlékműsort, melynek keretében a kormány képviseletében Hende Csaba honvédelmi miniszter mond beszédet, a gimnázium diákjai az alkalomra készült színpadi műsort adnak elő, és megtekinthető lesz a diákok és pedagógusok alkotásaiból válogatott, a holokauszt témáját feldolgozó képzőművészeti kiállítás is.  Szintén Hódmezővásárhelyen, az Emlékpont konferenciatermében „ Embermentés a vészkorszak idején” címmel konferenciát tartanak.

Pécsett a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnázium és Kollégiumának dísztermében 15.00 órától tartandó megemlékezésen Páva Zsolt, a város polgármestere mond beszédet. Ezután séta indul az emlékezés helyszíneire, ahol koszorút helyeznek el. Ezt 17.00 órától a holokauszt témáját feldolgozó kiállítás megnyitója követi a Zsolnay-negyedben.

A Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapjához kapcsolódóan a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium pályázatot hirdet középiskolás diákoknak. A pályázat célja a magyar holokauszt során elszenvedett tudományos és kulturális veszteségek, a magyar szellemi életet kiemelkedően tehetséges, - de csak helyi szinten ismert - magas szakmai és esztétikai értékeket létrehozó alkotók életpályájának bemutatása. Jelentkezési határidő: 2013. november 30.

A pályázat eredményhirdetése 2014. április 16-án, a magyarországi zsidók gettókba zárásának a 70. évfordulójára is emlékezve, a Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapján lesz,  a pályaműveket pedig  az ahhoz kapcsolódó megemlékezés-sorozat keretében állítják ki, valamint az összes zsűrizett pályamű felkerül a www.holokausztaldozatai.kormany.hu oldalra. További részletek, a pályázati feltételek és a jelentkezési lap elérhető itt.

A programokról részletek a www.holokausztaldozatai.kormany.hu oldalon találhatók.

(Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)

Menü

Navigáció