A romák felzárkóztatása közös felelősség

Publikálva: 2013. február 9.

A társadalmi felzárkózást támogató jó gyakorlatok egyházi, nemzetiségi és civil területeken történő megvalósulását elemezték azon a workshopon, amelyet a társadalmi felzárkózásban érintett szakembereknek szervezett az Emberi Erőforrások Minisztériuma február 7-én, Budapesten.

Nyitóbeszédében dr. Latorcai Csaba nemzetiségi, civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár kiemelte, hogy a romák felzárkózása közös feladat. Közös felelőssége van benne a kormányzatnak, a helyi és nemzetiségi önkormányzatoknak, a civil szervezeteknek, a kulturális és gazdasági élet szereplőinek, az egyházaknak és minden magyarnak.

Dr. Fedor Tibor egyházi kapcsolattartási és együttműködési főosztályvezető elmondta, hogy az egyházak tevékenységük során megkülönböztetett figyelmet fordítanak a szükségben élők, ezen belül a roma közösségek fölzárkózását segítő munkának.

Fedor Tibor hangsúlyozta, e figyelem hitbeli értékeikből fakad, de munkálkodásuk jól illeszthető a kormányzati felzárkózást és hitéletet segítő politikához.

A missziós és pasztorációs tevékenység az egyes egyházak önálló kezdeményezése és erőfeszítése. Sajátossága az intenzív motiváció, amely egyedülálló módon hat a közösségek tagjaira.

Latorcai Csaba kifejtette, hogy a romapasztoráció kétirányú munka, ami egyaránt jelenti a cigányság és a többségi társadalom formálódását. A cigányokat segítenünk kell elsajátítaniuk az érintkezést az őket körülvevő társadalommal úgy, hogy saját kultúrájukat, kulturális, etnikai identitásukat ne veszítsék el, sőt megerősítsék.

A "Társadalmi felzárkózást támogató jó gyakorlatok az egyházi, nemzetiségi és civil területén" című fórumot az Emberi Erőforrások Minisztériumának Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi kapcsolatokért Felelős Államtitkársága és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága szervezte az államigazgatás társadalmi felzárkózásban érintett szereplői, az államtitkárságok főosztályai és a háttérintézmények számára. A rendezvény az Új Széchenyi Terv keretében egy olyan projekt részeként valósult meg, amely a társadalmi felzárkózás szakpolitikai eszközeinek fejlesztését szolgálja.

(Emberi Erőforrások Minisztériuma)

Menü

Navigáció